Menu Zamknij

Czyszczenie tarasu drewnianego i renowacja

Czyszczenie tarasu drewnianego i renowacja

Maszynowe czyszczenie i renowacja

Renowacja i czyszczenie tarasu drewnianego
Renowacja i czyszczenie tarasu drewnianego

Czyszczenie tarasu drewnianego, renowację oraz jego impregnację należy powtarzać cyklicznie co roku, zwykle wraz z nadejściem okresu tarasowego – kwiecień. Jeśli zostanie to zaniedbane, już po 2–3 latach, pod wpływem wilgoci i promieniowania UV, taras pokryje się patyną – zszarzeje. Choć pod wpływem tego procesu taras nie ulega zniszczeniu, biodegradacji, to jednak wygląda to bardzo nieestetycznie.

Choć gatunki egzotyczne tarasów są odporne na grzyby, insekty i wilgoć, to w przypadku zaniedbania czyszczenia i impregnacji, konieczna będzie renowacja tarasu przy pomocy środków chemicznych lub szczotkowania maszynowego. W przypadku, gdy proces olejowania nie był co roku powtarzany, niezbędna będzie wizyta profesjonalistów.

O ile pielęgnację i bieżące czyszczenie tarasu mogą Państwo przeprowadzić samodzielnie za pomocą olejów i środków chemicznych, to renowacja mocno zniszczonego tarasu będzie już dużo trudniejsza. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, firma BART-BUD-INSTAL wprowadziła właśnie usługę – maszynowego czyszczenia i renowacji tarasów drewnianych.

Etapy renowacji tarasu

W pierwszej kolejności taras dokładnie czyścimy z wszelkich zabrudzeń: piachu, pyłu, odstających drzazg. Do czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej lub szczotki ze sztywnym włosiem. Jednak większość tarasów jest montowanych z ryflowanych desek, a ich dokładne czyszczenie sprawia kłopot. W rowkach tych desek (ryflach) zatrzymuje się najwięcej zanieczyszczeń. Do tej czynności najlepiej wykorzystać maszynę do renowacji tarasów. Jest ona wyposażona w niezwykłą szczotkę, stworzoną specjalnie do tego zadania. Maszyna radzi sobie nie tylko z ryflem drobnym czy grubym, ale także bez problemów wyczyści gładkie deski. Precyzyjnie dociera tam gdzie tradycyjna szczotka czy myjka ciśnieniowa sobie nie radzą. Dodatkową zaletą maszyny jest możliwość zlikwidowania patyny na mocno zniszczonych tarasach bez konieczności używania środków chemicznych. Na tak przygotowanym tarasie możemy przystąpić do olejowania.

Olejowanie tarasu

Przed olejowaniem należy upewnić się czy powierzchnia tarasu jest już w pełni sucha i czysta. Taras po oczyszczaniu powinien być dokładnie odkurzony. Do olejowania używamy sprawdzonych olejów do tarasów drewnianych z którymi mamy wieloletnie doświadczenie (dostępne są oleje w różnych odcieniach kolorystycznych). Tylko taki olej zapewni optymalną impregnacje i zabezpieczenie drewna przed biologicznym niszczeniem. Stanowić on będzie swoistą tarczę ochronną przed wodą, promieniami UV, glonami oraz tworzeniem się tłustych plam. Olej do tarasów drewnianych nakłada się gęstym pędzlem krótkowłosym, dokładnie wcierając w powierzchnię drewna. Jest to jednak bardzo praco- i czasochłonna czynność. Tak samo dokładnie, ale dużo szybciej, olej można nałożyć za pomocą tej samej maszyny do renowacji tarasów, której użyto do czyszczenia. Po takich zabiegach olej powinien tworzyć cienką warstewkę na deskach, powoli wsiąkając w drewno. Zaraz po jego wyschnięciu zmatowieje, a drewniany taras wyglądać będzie jak nowy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia z renowacją zniszczonego tarasu – skontaktuj się z nami! Z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie optymalną ofertę.