robotnik

Zapewniamy profesjonalny montaż podbitki w ciągu 5-6 dni roboczych!

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa to estetyczny sposób na obudowanie okapu, czyli spodniej części dachu wystającej poza obrys domu. Z czego może być wykonana podbitka dachowa? Oto nasze podpowiedzi. Okapu można nie zabudowywać, ale gdy krokwie są cienkie i niezbyt estetyczne lub widać spód pokrycia, lepiej przestrzeń między ścianą budynku a okapem zamknąć. Zabezpieczy to także przed zagnieżdżeniem się ptaków.

Podbitka dachowa z drewna

Drewno - To najstarszy sposób zabezpieczania okapu. Stosuje się deski świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe. Deski grubości 17-22 mm o dowolnej szerokości i długości mogą mieć różne krawędzie: proste lub wyprofilowane na pióro i wpust albo wręby. Gdy są proste i układane na styk, nie trzeba robić otworów wentylacyjnych – między deskami powstają szczeliny. Jeśli natomiast są układane na zakład lub mają wyprofilowane krawędzie, trzeba pamiętać o pozostawieniu otworów wentylacyjnych i osłonięciu ich siatką.
Każdą z desek podbitki dachowej mocuje się w dwóch miejscach – na początku i na końcu. Jeśli jednak są długie, to odległość między gwoździami nie może być większa niż 80-100 cm. Drewno to naturalny materiał, który, niestety, wymaga konserwacji. To użyte na podbitki powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane. Warto je też przed ułożeniem pomalować lub polakierować, używając do tego wodoodpornych środków. Zabieg taki nie jest jednak w stanie zatrzymać naturalnego procesu starzenia się drewna. Dlatego co mniej więcej pięć lat należy go powtarzać.

Podbitka dachowa po montażu

Podbitka dachowa z PCV

PCV - To najpopularniejszy obecnie materiał stosowany na podbitki dachowej, zwłaszcza gdy dom jest wykończony oblicówką winylową. Wtedy podbitka dachowa stanowi element całego systemu elewacyjnego. Wyglądem przypominają one deski drewniane i sprzedawane są w kilku lub kilkunastu kolorach. Znacznie ułatwia to dobór koloru do elementów elewacji. Panele są lekkie, trwałe i nie wymagają skomplikowanej konserwacji, jedynie umycia raz na kilka lat wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Do wyboru są panele wyprofilowane w kształcie jednej, dwóch lub trzech listew szerokości 10 cm każda i grubości zaledwie 1 mm, przy czym wszystkie mogą mieć powierzchnię gładką lub perforowaną na jednym albo wszystkich listwach. Elementy można docinać na potrzebną długość. Należy jednak pamiętać o tym, aby były one o kilka milimetrów krótsze, tak aby mogły się swobodnie odkształcać pod wpływem zmian temperatury. Do ściany elewacyjnej i deski okapowej przybija się drewniane listwy, a do nich – listwy wykończeniowe w kształcie litery „J” lub „F”, między które wsuwa się panele sidingowe. Każdy z nich powinien być mocowany co 30-60 cm (w zależności od zaleceń producenta).

Nasza firma oferuje profesjonalne usługi montażu podbitki dachowej, a także jej konserwację.

Nasze usługi instalacji podbitki dachowej świadczymy na terenie całej Wielkopolski i województwa lubuskiego, głównie w takich miastach, jak: Poznań, Grodzisk Wielkopolski, Wolsztyn, Oborniki Wielkopolskie, Nowy Tomyśl, Opalenica, Buk, Zbąszyń, Szamotuły, Pniewy, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Międzyrzecz, Września i nie tylko.


  • altax_logo.jpg
  • gamrat_logo.jpg
  • plastivan-logo.jpg
  • remmers-logo.jpg
  • sadolin-logo.jpg
  • spax-logo.jpg
  • twinson-logo.jpg